Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Drożkach

13 stycznia 2020 r. to niezwykle ważny dzień dla mieszkańców gminy Rychtal, który z pewnością na zawsze zapisze się w kartach historii tej małej ojczyzny. Powodem tego jest wizyta prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który przybył do Drożek by wspólnie z mieszkańcami uczcić 100-lecie powrotu Ziemi Rychtalskiej do Macierzy.

19 stycznia 1920 r. ogłoszono powrót Ziemi Rychtalskiej do Macierzy. – tymi słowami swoje wystąpienie rozpoczął Wójt Gminy Rychtal – Adam Staszczyk. Po latach wspomniane wydarzenie zostało uhonorowane wizytą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Prawie 100 lat po tych wydarzeniach gmina Rychtal, a dokładnie Drożki ponownie gościły prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. – Jesteśmy dumni z tego, że mieszkańcy w tak trudnym momencie historii potrafili przypomnieć wszystkim, że tutaj jest Polska. Mieli odwagę by głośno to wołać. Wszyscy jesteśmy dzisiaj dumni, że to właśnie mieszkaniec Drożek – Seweryn Szulc wraz z polską delegacją powiatu namysłowskiego i sycowskiego udał się do Paryża, aby przed Radą Ambasadorów zaświadczyć, że ziemie te zamieszkuje ludność etnicznie Polska. Zaświadczyć, że tutaj jest Polska. – kontynuował wójt Adam Staszczyk.

Przybyły w poniedziałkowe popołudnie do Drożek Prezydent Andrzej Duda odniósł się do wydarzeń sprzed lat. – To bardzo szczególna uroczystość, w bardzo szczególnym miejscu. 100 lat temu ta ziemia, a ściślej mówiąc, ludzie którzy na tej ziemi mieszkalni z dziada pradziada, zmagali się nie tyle o polskość, co zmagali się o Polskę. Chcieli, aby Polska której nie było tutaj przez stulecia, a przetrwała w ich rodzinach i sercach wreszcie tutaj wróciła. – powiedział prezydent. – Takim człowiekiem był właśnie pan Seweryn Szulc, tacy byli również inni ludzie tej ziemi, którzy tutaj wtedy w dużej części tworzyli miejscowe władze, właśnie z wyboru swoich współmieszkańców. I cóż zrobili? To nie było miejsce, gdzie doszło do wielkiej bitwy. To nie było miejsce, gdzie zmagano się z bronią w ręku. W jakimś sensie można powiedzieć, że postąpili bardzo po wielkopolsku, a mianowicie wzięli swoje dowody, wzięli swoje modlitewniki, wzięli różnego rodzaju wydawnictwa, które pozbierali po rodzinach, po domach, wzięli śpiewniki, gdzie wszystko było po polsku, gdzie modlitwy były po polsku, gdzie pieśni były po polsku – i z tym w ręku pojechali do Paryża po to, by przekonać obradujących tam polityków, że ta ziemia to ziemia na której mieszkają Polacy i że ona powinna przynależeć do Polski. – kontynuował prezydent Duda. /Postąpili po wielkopolsku/.

Ważnym elementem poniedziałkowej uroczystości przed kościołem pw. św. Jana Nepomucena w Drożkach było umieszczenie w ziemi Prezydenckiej Kapsuły Czasu. W kapsule zamieszczone zostały m.in. przesłanie do pokoleń, podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę, zdjęcia z wizyty prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Drożkach, pismo Wójta Adama Staszczyka oraz pamiątkowy medal upamiętniający 100-lecie powrotu Ziemi Rychtalskiej do Macierzy.

Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie na wzór zachowanej fotografii sprzed 100 lat z wizyty Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Drożkach.

Organizatorami tego niecodziennego spotkania upamiętniającego tak ważne wydarzenie byli Wójt Gminy Rychtal Adam Staszczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drożkach Grażyna Adamska oraz Proboszcz Parafii w Nowej Wsi Książęcej ks. Daniel Wawrzyniak.

W spotkaniu z prezydentem, oprócz tłumnie zebranych mieszkańców, uczestniczyli także sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w kancelarii prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak, senatorowie i posłowie, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych z terenu powiatu kępińskiego, dyrektorzy placówek oświatowych gminy Rychtal, duchowni, rodzina Seweryna Szulca, lokalni patrioci, a także uczniowie.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji oraz obsłudze tego niecodziennego wydarzenia.

(R.A. – UG Rychtal)